Czosnek w kuchni
Przede wszystkim obrany z łusek, posiekany, świeży ząbek czosnku, lub młody szczypior z czosnku, na razowym chlebie z masłem to dla wielu smakołyk. Nie obejdzie się bez czosnku cielęcina i baranina, a także wiele tłustych pieczeni i wędlin. Nie ma salami bez czosnku i jest on przyprawą dodawaną do wielu wiejskich doskonałych kiełbas wieprzowych lub z mięs mieszanych. Słynna francuska zupa bouillabaise zawiera czosnek, podobnie jak się bez niego nie może obejść nasz polski żur. Są majonez; czosnkowe, dodaje się czosnku do zielenin: sałaty, szpinaku... Można-jal w krajach południowych - dusić posiekany czosnek na oleju i dopien dodawać go do mięsnych sosów.
Wiele zapiekanek bardzo zyskuje na smaku, gdy przekrojonym' czosnkiem posmaruje się boki i dno naczynia do zapiekania. Ten ulotny zapaszek czosnku nadaje - na przykład zapiekankom z ziemniakami - posmaku dobrej wędliny. Przemysł spożywczy produkuje - także i u nas - sól czosnkową, z czosnku suszonego, sproszkowanego.
Na południu Europy jada się bardzo dużo czosnku. A hiszpańsk: czosnek jest ogromny: jeden ząbek bywa większy od całej główki naszegc czosnku. Tamtejszy czosnek jest też łagodniejszy w smaku. Mimo to Amerykanie złośliwie mawiają, że matador zabija byka samym odorem czosnku. Już w zamierzchłych czasach wierzono, że czosnek dodaje siły wigoru i odwagi, a także, że chroni przed chorobami.